Československé ženy
Language Selection: Česky English po russki
 home page  Site Map  Contact Us

Medailonky / Jonášová Hana

Hana Jonášová

 

umístění / zařazení: opravárenské dílny (ATS)

datum a místo narození / datum a místo úmrtí:

národnost:

vyznání:

kmenové číslo, datum a místo odvodu:

hodnost, ve které ji zastihl konec války/dnešní hodnost: ?/?

řády a vyznamenání:

 

Předválečná léta:

Válečná léta:

Hana Jonášová se rozhodla v roce 1939 emigrovat, spolu s ní odešli i její rodiče a bratr. Přes Slovensko a Rumunsko se dostali na tureckou uhelnou loď, která převážela hlavně uprchlíky. Nedoplula do Šanghaje, kam měla původně namířeno, protože byla zajištěna v Istanbulu a přinucena přistát v Palestině (přístav Haifa). Rodina byla umístěna v uprchlickém táboře poblíž Haify, její bratr narukoval. Hana sama se přihlásila do pracovní organizace „Svoboda práce“, kde pracovala v zahradnictví, později již za války nakládala kolečka při výkopech. Veškerý výdělek se dával organizaci, ta jí však zajistila stravu a ubytování. Později si našla místo hospodyně v Tel-Avivu. Tam také absolvovala ošetřovatelský kurs, který uspořádal Červený kříž. Posléze odjela do Naharie, kde byl vojenský tábor, ve kterém byli soustředěni i čeští vojáci. Tam pracovala v restauraci.

V březnu 1943 narukovala. Po výcviku odjela do Egypta, kde pracovala v opravárenské dílně. Opravovala nákladní auta, která přijela rozbitá z fronty. Domů se vrátila až na jaře 1946.

Poválečná léta:

 

Prameny a literatura:

rozhovor s Hanou Jonášovou ze dne 11. 12. 1991.

This section was produced with financial support from the Grant Fund of the Dean of the Faculty of Arts, Masaryk University, Brno, for 2008.

© 2008 Czechoslovak Women Fighting in Foreign Military Units in World War II, All rights reserved
Production of WWW presentation WOLFWEB.CZ